História puzzle a hlavolamov + Zaujímavosti

HISTÓRIA PUZZLE siaha až do 18. storočia, hoci prvé hry, ktoré by sme mohli považovať za predchodcu moderných puzzle, sa objavili už v 16. storočí.

Nasledujúci prehľad poskytuje pohľad na kľúčové udalosti v histórii puzzle:

  1. 18. storočie: prvé hry podobné puzzle sa začali objavovať v Európe. Jednalo sa predovšetkým o hry, ktoré zahŕňali obrázky, ktoré bolo treba zložiť dohromady. Tieto hry však nemali ešte formu dnešného puzzle.
  2. 19. storočie: v tejto dobe sa začali objavovať prvé skladačky s drevenými dielikmi. Tieto dieliky mali často geometrické tvary a boli určené na vytváranie rôznych vzorov. Prvé komerčné puzzle boli predávané v Spojených štátoch a Veľkej Británii.
  3. 20. storočie: puzzle sa stalo populárnou zábavou po celom svete. V roku 1907 bola na trh uvedená prvá skladačka s motívom obrázku, ktorý mal byť zložený. Puzzlovanie sa stalo obľúbeným rodinným a spoločenským koníčkom. Počas tejto doby boli vytvárané rôzne typy puzzle, vrátane drevených, kartónových a neskôr aj plastových puzzle.
  4. Vývoj motívov: v priebehu času sa menila nielen forma puzzle, ale aj motívy. Pôvodne boli obľúbené predovšetkým krajinomaľby a historické scény. S postupom času boli puzzle vytvárané s rôznymi motívmi od filmov, hier a umenia.
  5. Digitálna éra: s nástupom počítačov a mobilných zariadení sa objavili digitálne puzzle hry. Ľudia môžu skladať virtuálne puzzle na svojich počítačoch, tabletoch a smartfónoch. Táto digitálna forma umožňuje aj vytváranie zložitejších a interaktívnejších puzzle.

Dnes sú puzzle obľúbeným spôsobom trávenia voľného času po celom svete. Existujú rôzne typy a úrovne obtiažnosti, a puzzle zostávajú atraktívne pre všetky vekové skupiny.

HISTÓRIA HLAVOLAMOV siaha tisíce rokov do minulosti, a počas tej doby sa vyvinulo mnoho rôznych typov a foriem.

Nasledujúci prehľad poskytuje pohľad na kľúčové udalosti v histórii hlavolamov:

  1. Staroveký Egypt: prvé známe hlavolamy pochádzajú zo starovekého Egypta. Hieroglyfy na stenách chrámov obsahujú záhadné úlohy, ktoré boli určené na rozvoj myslenia a logiky.
  2. Čína: v číne boli vytvárané rôzne typy hlavolamov, najmä puzzlíky a hádanky, ktoré mali vzdelávací a zábavný charakter. Niektoré z týchto hlavolamov boli spojené s filozofiou a mystikou.
  3. Stredovek a renesancia: počas stredoveku a renesancie boli v Európe populárne rôzne hry a hlavolamy, vrátane šachu a kartových hier, ktoré vyžadovali stratégiu a taktiku.
  4. 18. a 19. storočie: počas tejto doby sa objavili rôzne klasické hlavolamy, ako napríklad Rubikova kocka, ktorá bola vynájdená v roku 1974 maďarským architektom Ernő Rubikom.
  5. 20. storočie: s nástupom moderných technológií sa objavili elektronické hlavolamy a logické hry. Hlavolamy sa stali obľúbeným prostriedkom na rozvoj kognitívnych zručností a zábavy.
  6. Digitálna éra: s nástupom počítačov a mobilných zariadení sa hlavolamy stali dostupné vo virtuálnej forme. Existujú mobilné aplikácie, počítačové hry a online hlavolamy, ktoré ponúkajú rôzne úrovne obtiažnosti a typy úloh.

Hlavolamy zostávajú obľúbenou formou zábavy a intelektuálnej výzvy po celom svete. Vďaka svojej rôznorodosti a šírke sú dostupné pre všetky vekové skupiny a nadšencov do logiky a riešenia problémov.

Tu sú niektoré zaujímavosti o puzzle a hlavolamoch, vrátane niekoľkých záznamov z Guinnessovej knihy rekordov:

  • PUZZLE:
    1. Najväčšie puzzle na svete: k roku 2022 bolo najväčšie puzzle na svete zostavené v roku 2011 vo Vietname. Malo celkom 551 232 dielikov a zobrazovalo morský obrázok.
    2. Najmenšie puzzle na svete: existujú miniatúry puzzle veľkosťou dielikov, ktoré môžu byť menšie ako 1 mm. Tie sú niekedy označované ako "micro puzzle".
    3. Najväčšie 3D puzzle: v roku 2016 bolo dokončené najväčšie 3D puzzle na svete. Jednalo sa o repliku britského parlamentu s 32 256 dielikmi.
  • HLAVOLAMY:
    1. Rubikova kocka: je jedným z najznámejších hlavolamov na svete. Najrýchlejší čas, aký kto kedy dosiahol na jej zloženie, bol niekoľko sekúnd. Rad svetových rekordov patrí kubingu Feliksovi Zemdegsovi a Maxovi Parkovi.
    2. Najväčší počet ľudí skladajúcich puzzle: v roku 2019 bol v Hongkongu prekonaný rekord v počte ľudí skladajúcich puzzle naraz. Celkom 2 321 ľudí zložilo 10 000 dielkové puzzle.
    3. Najväčší živý tetris: v roku 2014 bol vo Philadelphii prekonaný rekord v najväčšom živom tetrise. Ľudia hrali tetris na fasáde mrakodrapu pomocou svetiel.
    4. Najväčší sudoku: v roku 2012 bolo v Prahe zložené najväčšie sudoku na svete. Malo 5 625 štvorčekov a bolo súčasťou osláv Dňa sudoku.
  • GUINNESSOVA KNIHA REKORDOV:
    1. Najväčšia zbierka puzzle: k roku 2022 držala rekord Gina Gil-Lacuna z Filipín, ktorá mala viac ako 1028 puzzle.
    2. Najväčšie množstvo rubikových kostiach zložených simultálne: pozoruhodný rekord patrí Feliksovi Zemdegsovi, ktorý v roku 2019 zložil 639 Rubikových kociek počas jedného dňa.

Tieto rekordy a zaujímavosti ukazujú, aký široký a pestrofarebný je svet puzzle a hlavolamov, ktorý zahŕňa rôzne typy, rozmery a úrovne obtiažnosti.

Sledovať dostupnosť